Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Opis Projektu Flagowego

Mare Nostrum Lab jest jednym z czterech tzw. Projektów Flagowych Priorytetowego Obszaru Badawczego realizowanego w ramach specjalnego programu Inicjatywa Badawcza Uczelnie Badawcze Ministerstwa Nauki i Edukacji przyznanego dla najlepszych uczelni naukowych w Polsce.

Głównym celem Mare Nostrum Lab będzie nadanie nowego impulsu badaniom związanym z dziedzictwem kulturowym społeczeństw regionu Morza Śródziemnego. Rejon ten, o kluczowym znaczenia dla cywilizacji Europy, Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki, jest w centrum zainteresowania wielu naukowców Uniwersytetu Jagiellońskiego. Badania będą rozwijane szczególnie w obszarze trzech, interdyscyplinarnych obszarów: badań archeometrycznych, czyli badań stosujących metody nauk ścisłych do badań dziedzictwa kulturowego, badań teledetekcyjnych, związanych z zastosowaniem nauk geograficznych do badań nad zjawiskami kulturowymi, oraz zastosowaniem nowoczesnych technik digitalizacyjnych do prezentacji zarówno dziedzictwa kulturowego, jak i wyników badań Projektu.

Jednak nie tylko badania naukowe będą priorytetem. Projekt zakłada również wprowadzenie nowej oferty dydaktycznej dla studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, która pozwoli wykształcić badaczy z nowymi kompetencjami nie tylko atrakcyjnymi z punktu widzenia rozwoju nauki, ale również w kontekście rynku pracy.

Wreszcie bardzo ważnym elementem Projektu będzie prezentowanie wyników badań i prac odbiorcy zewnętrznemu, zarówno społeczności akademickiej, jak i wszystkim zainteresowanym szeroko pojmowanym dziedzictwem cywilizacji Morza Śródziemnego.

Pliki do pobrania
pdf
Prezentacja dotycząca projektu flagowego Mare Nostrum